OTOMOTİV ÜRÜNLERİ

resim1

ANA KABİN

Ana kabinimizin yan duvarları, 50 mm kalınlığında cam yünü izolasyonlu 1 mm galvaniz sacdan imal edilmiştir. Panellerin dış yüzeyleri ergonomik görünüm ve daha uzun ömür sağlamak için ithal statik toz boya ile boyanmıştır. Boyama sırasında renk kontrolünü en iyiye çıkartacak şekilde dizayn edilmiş aydınlatma sistemine sahiptir. Açılı yerleştirilmiş reflektörler sayesinde kabinin içinde eşit ışık dağılımı sağlanmaktadır. Ayrıca elektronik balast kullanılmakta olup, bu şekilde enerjiden tasarruf sağlanmaktadır. Kabin içinde, otomobil yanında parça boyamayı sağlayan tavana asılmış raylı bir askı sistemi mevcuttur.
Sabit hava hızlı kabinlerde, kabin içindeki hava hızı ve debisi kontrol edilemediği takdirde, filtrelerin kirlenmesi ile değişen kabin içi hava hızı, debisi ve basıncı kabin için şu olumsuzlukları oluşturmaktadır:

  •  Filtrelerin zamanından önce değiştirilmesine sebep olmaktadır.
  •  Kabin içerisinde yüksek basınç ya da vakumlama meydana gelebilmektedir.
  •  Kabinin içine yeterli hava gelememesi durumlarında boyanan yüzey üzerinde tozlanmaya sebep olmaktadır.
  •  Kurutma sırasında ısı, kabinin dışında bulunan ısı ünitesinde üretilip, hava sirkülasyonu ile kabin içine taşınmaktadır. Filtrelerin kirlenip yeterli miktarda havanın ve dolayısıyla ısının kabinin içine taşınamaması durumlarında enerji kayıpları ortaya çıkmaktadır.

 

TABAN


taban
Taban, tüm sistemi mevcut bir beton zemin üzerine monte etmeyi sağlayan çelik konstrüksiyondan meydana gelmiştir. Çelik konstrüksiyon üzerine 650 kg. tekerlek yükünü taşıyabilecek ve toz kalkmasını en aza indirgeyen galvaniz ızgara ve kaplamalı metal sistemi yerleştirilmiştir.

TAVAN

tavan
Tavandaki hava odası 1 mm. kalınlığında galvaniz sacdan meydana gelir. Plenumun sağ, sol tarafları, ön ve arka kısımları elektrostatik toz boya ile boyanmıştır. Ayrıca plenumun üst kısmında izole tavan panelleri vardır. Tavan filtreleri çerçeveleri plenumun alt kısmına yerleştirilmiştir.
Plenum, kabine verilen havanın tavan filtrelerinden temizlenerek, kabinin içine gönderilmesini sağlar.
Su bazlı boyalar ile uygulamada, hava plenuma 4 fan tarafından çekilir ve kabinin içine hava jet nozulları tarafından gönderilir. Nozul fanlarının emme giriş kısmının önüne yerleştirilmiş ön filtreler bulunmaktadır.
Hava odaları 1 mm kalınlığında galvaniz sacdan yapılmıştır. Sağ, sol, ön ve arka plenum kısımları elektrostatik toz boya ile boyalıdır. Plenumun üst kısmında izolasyonlu tavan panelleri mevcuttur. Tavan filtreleri EU5 standardında yanmaz malzemeden yapılmıştır.

DUVARLAR


duvarlar

Kabindeki yan ve arka duvarlar, 1 mm kalınlığında galvaniz sacdan meydana gelmektedir. Duvarlarda 50 mm kalınlığında cam yünü izolasyonu vardır.
Kabinin iç kısmında duvarlar beyaz elektrostatik toz boyayla, dış kısmı kırmızı elektrostatik toz boyayla boyanmıştır. Duvarları oluşturan paneller birbirlerine H profillerle bağlanmıştır, bu yüzden montaj ve demontajı oldukça kolay olmaktadır.

KAPILAR


kapılar

Kabinin ön tarafında giriş için 3 kanatlı kapı sistemi mevcuttur. Personel girişi için de yan tarafta ayrıca bir kapı bulunmaktadır. Personel kapısı, ünitelerin pozisyonuna göre ve en kolay kullanım için, kabinin sağ, sol tarafları ya da arkasında olabilir.

AYDINLATMA


aydınlatma

Kabin aydınlatma ekipmanları kabinin yan taraflarına, duvarlar ile plenum arasına 550lik açıyla yerleştirilir. Aydınlatma ekipman kapakları conta ile ön taraflarına yerleştirilmiştir, bu kapaklar taşınabilir özelliğe sahip olup, floresanlar kolaylıkla değiştirilebilir.
Her bir floresan lamba 40 Watt elektrik gücüne sahiptir. Aydınlatma elektronik balastlarla sağlanır. Elektronik balastlar enerjiden %30 tasarruf sağlamakla birlikte floresanların ömrünü de uzatır.

IZGARALAR


ızgaralar

Kabindeki ızgaralar 650 kg. tekerlek yükünü taşıyabilecek kapasitededir. Izgaralar sac profillerden yapılmış olup, şasenin üzerine yerleştirilir. Kolayca taşınabilir özelliğe sahip olan ızgaralar 600 X 670 mm ölçülerinde ve 12 kg ağılığındadır. Izgaralar paslanmaya, boya partiküllerine karşı ve iyi görünüm için nikel kadmiyum ile kaplanmıştır. Zemin 400 mm yüksekliğinde şase formundadır.
Şasenin toplam yüzeyi ızgaralar ile kaplıdır. Izgaraların altına tekerleklerin geldiği kısımlara yerleştirilen filtreler boya partiküllerini tutar. Diğer kısımlardaki ızgaraların altında tozları tutmak için özel plakalar mevcuttur. Kabinin önünde, ön şasenin üzerinde araç girişi için 2 adet 400 mm rampa bulunmaktadır.
Kabinin kurulacağı alan kazılı olduğu takdirde araç girişi için rampa kullanılmamaktadır. Kazı yapılacağı durumlarda servisin zemin seviyesinden şase yüksekliği kadar derinlikte yapılması gerekmektedir.

Hava Hazırlama Ünitesi

Boyama sırasında filtrelenmiş taze havayı, kabine verip kullanılan havayı dışarıya atan, kurutma sırasında ise havayı 60 ˚C ye kadar ısıtarak kabine verip, kullanılan havayı %10 oranında taze hava ile karıştırıp (pnömatik damper aracılığı ile) yeniden ısıtılarak sirküle ettiren ünitedir.
Havanın ısıtılması, 200.000 kcal/h kapasiteli motorin brülörü ve 304 kalite paslanmaz çelik saçtan imal edilmiş bir eşanjör tarafından sağlanmaktadır. İlk çalıştırma hava sıcaklığının 60 ˚C ye çıkarılması dış hava şartlarına bağlı olarak yaklaşık 15 dakika sürmektedir.
Isıtılmış veya ısıtılmamış havanın kabine verilmesi veya sirküle ettirilmesi her biri 24.000 m³/h kapasiteli iki sanayi tipi fan ile sağlanmaktadır. Hava bu ünitede bir ön filtreden geçirildikten sonra kabine iletilir. Ayrıca çıkış hava kanalında bulunan bir damper ile çıkış havası kontrol edilmektedir.
Su bazlı boyaların kullanılmasında ise iki sanayi tipi fanın yanında artı olarak 4 adet fan daha devreye girmektedir. Bu fanlar, kabinin içinde bulunan nozullar sayesinde aracın üzerine toplam 10.000m³/saat şiddetinde hava üflemektedir. Kurutma sırasında ekstra üflenen bu hava su bazlı boyanın çok kısa sürede kurumasını sağlamaktadır. Böylelikle su bazlı boya hem kimyasına uygun bir şekilde kurutulmakta, hem de yakıt, enerji ve zamandan tasarruf sağlanmaktadır.